A fehérje gyakran felbukkan a tanácsokban, amikor arról van szó, hogyan tarthatjuk fenn az egészséges testsúlyt és jó kondíciót. Ezért könnyen kialakulhat az a tévhit, hogy minél több fehérjét fogyasztunk, annál jobb. Bár vannak olyan helyzetek, amikor valakinek valóban több fehérjére van szüksége – például műtét utáni gyógyulás, élsportolói versenyzés, vagy az időskori izomvesztés okozta egészségügyi kockázatok esetén –, a legtöbb embernek nincs szüksége több fehérjére, mint az ajánlott napi mennyiség. Kristin Kirkpatrick, regisztrált dietetikus a Cleveland Klinikán, és a KAK Consulting alapítója szerint a többletfehérje bevitele nem mindig előnyös.
Az Egyesült Államokban az ajánlott napi fehérjebevitel (RDA) felnőttek számára testsúlykilogrammonként 0,8 gramm, ami egy 64 kilogrammos felnőtt esetében nagyjából 51 gramm fehérjét jelent. Ezt a mennyiséget könnyen elérhetjük például egy 100 grammos görög joghurt elfogyasztásával reggelire és egy 120 grammos csirkemell ebédre vagy vacsorára. Mielőtt magas fehérjetartalmú étrendet kezdenél követni, érdemes konzultálnod egy táplálkozási szakértővel vagy dietetikussal. Egy rövid ideig tartó magas fehérjetartalmú étrend valószínűleg nem okoz problémát az egészséges embereknél, de hosszú távon növelheti bizonyos egészségügyi problémák kockázatát, különösen, ha valaki magas koleszterinszinttel vagy vesebetegséggel küzd. Ha az alábbi jeleket tapasztalod, lehet, hogy túl sok fehérjét fogyasztasz, és érdemes orvoshoz fordulni.
1. Kiszáradás
Ha több fehérjét fogyasztasz, mint amennyire a szervezetednek szüksége van, a veséid túlterhelődhetnek. A fehérje lebontásakor nitrogén szabadul fel, amelyet a szervezetnek ki kell ürítenie. Ennek következtében fokozódhat a vizeletürítés, ami kiszáradáshoz vezethet. A kiszáradás tünetei közé tartozik a szomjúság, fáradtság, szédülés, száraz bőr és szájszárazság.
2. Habos vagy buborékos vizelet
Ha a vizeleted habosnak tűnik, az jelezheti a proteinuriát, vagyis a magas fehérjetartalmat a vizeletben, ami vesekárosodásra utalhat. Egyes kutatások azt mutatják, hogy a túlzott fehérjebevitel és a proteinuria között lehet összefüggés. A gyakori vizelési inger is jelezheti, hogy túl sok fehérjét fogyasztasz, ami szintén a kiszáradás következménye lehet.
3. Vesekövek
Bár az állati fehérje túlzott fogyasztása önmagában nem okoz vesekövet, különösen azoknál lehet fokozott a kockázat, akik hajlamosak a vesekövekre vagy húgyúti fertőzésekre. A vesekő tünetei közé tartozik az oldalsó, hát- vagy hasfájdalom, fájdalmas vizelés, illetve vér a vizeletben. Az állati fehérje túlzott fogyasztása vesekövek kialakulásához vezethet, mivel a vesék túlterhelése megváltoztathatja a vizelet savasságát, ami fokozhatja az oxalátok termelését, amelyekből a vesekövek képződnek.
4. Székrekedés
A túlzott fehérjebevitel emésztési problémákhoz, például székrekedéshez vezethet, különösen akkor, ha valaki más tápanyagokat, például rostot mellőz az étrendjéből. A székrekedés gyakori azoknál, akik magas fehérjetartalmú étrendet követnek, mert gyakran mellőzik a rostban gazdag ételeket, amelyek segítik a bélmozgást.
5. Súlygyarapodás
Noha a magas fehérjetartalmú étrendek népszerűek az étvágy csökkentésére, nem mindenki tapasztal fogyást. Azok, akik több kalóriát visznek be fehérjéből, mint korábban, súlygyarapodást tapasztalhatnak. Ha a fehérjebevitel túlzott, és mellette más ételek fogyasztását nem csökkentik, a kalóriabevitel növekedésével súlynövekedés is bekövetkezhet.
Hogyan csökkentsük a fehérjebevitelt?
A legtöbb ember több fehérjét fogyaszt, mint amennyire szüksége van, még akkor is, ha nem követ kifejezetten magas fehérjetartalmú étrendet. Jó módszer a fehérjebevitel csökkentésére, ha figyelünk az adagok méretére, és több rostban gazdag, tápanyagokban gazdag ételt, például gyümölcsöket, zöldségeket és teljes kiőrlésű gabonákat építünk be az étrendünkbe.
Összegzés
A túlzott fehérjebevitel több vesemunkát igényel, és számos kellemetlen tünethez, például gyakori vizeléshez és székrekedéshez vezethet. Az egészséges étrend részeként fontos, hogy mérsékeljük a fehérjebevitelt, és gondoskodjunk a változatos, kiegyensúlyozott táplálkozásról. Mielőtt bármilyen jelentős változtatást eszközölnél az étrendedben, konzultálj orvosoddal vagy dietetikussal.