A Budapest Pride szervezői és támogatói rendületlenül kiállnak a június 28-ára tervezett felvonulás mellett, annak ellenére, hogy a rendőrség – a gyermekvédelmi törvényre hivatkozva – megtiltotta az esemény megtartását. A döntés országos és nemzetközi felháborodást váltott ki, és újra reflektorfénybe helyezte Magyarországon az alapjogok és a kisebbségek helyzetét.
Mi történt pontosan?
A rendőrség közleménye szerint a Pride-felvonulást azért tiltották be, mert „valós veszélye van annak, hogy 18 éven aluli személyek is részt vesznek a rendezvényen”, ami sértené a 2021-ben elfogadott, sokak által „melegellenes törvényként” emlegetett szabályozást. A törvény megtiltja a „nemváltás vagy homoszexualitás népszerűsítését” fiatalkorúak számára elérhető tartalmakban – de kritikusai szerint gyakorlatilag a LMBTQ+ közösség láthatóságát korlátozza.
A szervezők nem hátrálnak meg
A Budapest Pride szervezői határozottan visszautasították a tiltást, és hangsúlyozták, hogy az esemény egy békés demonstráció az egyenlőségért és az emberi jogokért, nem pedig propagandafelület. Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere is támogatásáról biztosította a közösséget, és jelezte: akár városi rendezvényként is megtartják a felvonulást, így nem lenne szükség rendőrségi engedélyre. A „C-terv” kidolgozás alatt van.
„Ez nemcsak a Pride-ról szól. Ez a szabadságunkról szól. Arról, hogy a közterek mindenkié – nemcsak a többségé, hanem a kisebbségeké is,” – mondta Karácsony.
Nemzetközi reakciók
A döntés nem maradt visszhang nélkül külföldön sem. Több európai politikus és civil szervezet is aggodalmát fejezte ki a magyar kormány újabb lépése miatt. A Pride idején holland, belga és más nyugat-európai városok polgármesterei is Budapestre érkeznek, hogy jelenlétükkel támogassák a felvonulást és a szabadságjogokat.
Az Amnesty International szerint a rendőrség döntése „alaptörvény-ellenes, aránytalan és diszkriminatív”, és felszólították a hatóságokat, hogy vonják vissza a tiltást.
Mi várható?
A Pride szervezői egyelőre nem kívánják lefújni az eseményt. Egy alternatív, akár több helyszínen zajló rendezvénysorozat is szóba jöhet. A civilek, önkéntesek és támogató szervezetek fokozott biztonsági intézkedések mellett készülnek a demonstrációra.
A tiltás és az arra adott ellenreakciók újabb fejezetet nyitnak Magyarország viszonyában a szabadságjogokhoz és az LMBTQ+ közösségek jogaihoz. Az esemény kimenetele nemcsak belföldön, hanem nemzetközi szinten is szimbolikus jelentőséggel bír.