Immunrendszer és a fokhagyma

5 dolog, amit tudnod kell a fokhagyma immunrendszerre gyakorolt hatásáról: mítosz vagy valóság?

A fokhagymát, fokhagymaport és fokhagymaolajat számos ősi civilizáció ételeiben megtalálhatjuk, beleértve az ókori kínaiakat, görögöket, egyiptomiakat, japánokat és rómaiakat is. Talán ezek az ősi kultúrák tudtak valamit erről a növényről azon kívül, hogy élvezték az ízét. Bár az Országos Kiegészítő és Integratív Egészségügyi Központ (NCCIH) szerint a fokhagyma nem biztos gyógymód a megfázásra, és nem minden egyben immunrendszer erősítő, néhány kutatás érdekes mechanizmusokat tárt fel, amelyek által a fokhagyma támogathatja az immunrendszer egészségét.

A fokhagyma fokozza az immunsejtek aktivitását rágcsálókban és csirkékben
Bár a kutatás még folyamatban van, van némi bizonyíték arra, hogy a fokhagyma különféle immunsejtekkel kölcsönhatásba lép. Egy kutatás kimutatta, hogy a nyers fokhagyma illóolajai és a benne található speciális poliszacharid vegyületek javították az immunrendszer egészségét rágcsálókban és csirkékben.

Néhány érintett immunsejt:

  • Immunoglobulinok (IgG): Ezek a fehérjék segítenek az immunrendszernek felismerni és megtámadni a kórokozókat. A vizsgálatok szerint a fokhagyma illóolajok normalizálták az IgG szintjét.
  • CD4+ T-sejtek: A T-sejtek koordinálják az immunválaszokat, és a kutatók felfedezték, hogy a fokhagyma visszaállította a CD4+ T-sejtek szintjét patkányokban.
  • Limfociták: A limfociták fehérvérsejtek, amelyek harcolnak a fertőzések ellen. A fokhagymában található poliszacharidok javították ezek szaporodását.
  • Interferon-Y és interleukin-2: Ezek a sejtek segítenek szabályozni az immunaktivitást – az interferon-Y vírusokkal harcol, míg az interleukin-2 a T-sejtek növekedését támogatja. A fokhagyma poliszacharidjai mindkét szintet növelték broilercsirkékben.
  • Antitesttiter: A kutatók megállapították, hogy a fokhagyma segített növelni az antitesttiter szintjét, ami azt jelenti, hogy több antitest volt a vérben, készen arra, hogy specifikus baktériumokat vagy vírusokat támadjon meg.
5 módszer, amellyel a fokhagyma erősíti az immunitást

A fokhagyma javíthatja a vérkeringést
A fokhagyma kedvezően befolyásolhatja a véráramlást, ami közvetett módon támogathatja az immunrendszer egészségét. Egy vizsgálat során a fokhagymapor tablettát szedők csoportjában jobb eredményeket értek el az erek belső rétegének, az endotéliumnak a működésében, mint a placebó csoportban. Az endotélium szerepet játszik a véráramlás szabályozásában.

A fokhagyma segítheti a cink felszívódását az immunrendszer erősítése érdekében
Egyes fokhagymában található vegyületek segíthetik a cink hatékonyabb felszívódását. Egy tanulmányban kimutatták, hogy a cink és a fokhagyma poliszacharidjainak kombinációja jobb biohasznosulást eredményezett.

A fokhagyma segít a stressz kezelésében az erősebb immunrendszer érdekében
A krónikus stressz csökkentheti az immunrendszer működését azáltal, hogy kevesebb limfocita kering a véráramban, ami növeli a fertőzések kockázatát. Egy 2019-es egérkísérlet kimutatta, hogy a nyers fokhagyma kivonata csökkentette a stresszhormonok szintjét, és fokozta a sejtvédő antioxidánsok hatását.

Hogyan használjuk a fokhagymát az immunrendszer erősítésére?
A fokhagyma immunrendszerre gyakorolt hatásai nem érhetők el egyszerűen úgy, hogy fokhagymát hordunk a nyakunk körül. Jelenleg nincs hivatalos ajánlás arra vonatkozóan, hogy mennyi fokhagymát kellene fogyasztani az immunrendszer erősítése érdekében.

A fokhagyma használatának kockázatai és óvintézkedések
A fokhagyma általában biztonságos az ételekben használt mennyiségben, de mellékhatásai lehetnek, mint például a testszag, a rossz lehelet, a gyomorrontás és a gyomorégés, különösen nyers fokhagyma fogyasztása esetén.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük